Współczynniki COP i SCOP określające wydajność pompy ciepła

Współczynniki COP i SCOP określające wydajność pompy ciepła

Każde urządzenie ma określoną wydajność. Jeśli chodzi o wydajność pompy ciepła, to ten parametr jest określany przez dwa czynniki: COP oraz SCOP. Nie są to tylko kolejne współczynniki ujęte w katalogach producentów. Współczynniki są niezwykle istotne, ponieważ od nich zależy wysokość rachunków za prąd w sezonie grzewczym. Więcej o wydajności pompy ciepła piszemy w tym artykule. 

Co właściwie oznacza wydajność pompy ciepła?

Chociaż wielu osobom wydaje się, że wydajność pompy ciepła jest trudna do określania, to w rzeczywistości można ją łatwo określić. To tak naprawdę proporcja pomiędzy energią przekazywaną w formie ciepła do wnętrza nieruchomości a prądem, który jest pobierany przez sieć. Specjaliści opisują to również w taki sposób, że współczynnik COP informuje właściciela pompy ciepła, ile kWh ciepła przypada na 1 kWh energii elektrycznej. 

Współczynnik COP – od czego zależy?

COP to współczynnik określający wydajność pompy ciepła w określonych warunkach. Należy jednak zwrócić uwagę, na to, że wartość jest zmienną. Na wpływ COP mają dwie wartości temperatury generowanej przez źródło dolne i górne. 

Źródło dolne w odniesieniu do pompy ciepła to powietrze zewnętrzne, natomiast źródło górne to grzejniki czy podłogówka. Najkorzystniejsza sytuacja dla pompy ciepła występuje, gdy różnica między temperaturą źródła ciepła dolnego i górnego jest niewielka. 

Od czego zależy współczynnik SCOP?

Sam współczynniki COP nie pozwala oszacować możliwości pompy ciepła ani kosztów instalacji grzewczej wykorzystywanej w danej nieruchomości. Dlatego specjaliści posługują się również współczynnikiem SCOP. 

Wyznacza się go na podstawie tego, jaka temperatura występuje na zewnątrz. Precyzując, chodzi o określenie tego, ile godzin w ciągu klasycznego sezonu grzewczego panuje temperatura -5 stopni Celsjusza a ile 5 stopni Celsjusza. SCOP to istotny czynnik wpływający na wydajność pompy ciepła. Warto wziąć pod uwagę ten parametr przy kupnie urządzenia grzewczego.