Jakie jest zastosowanie kwasy nadchlorowego?

Kwas nadchlorowy jest bardzo często wykorzystywany, a mimo to widać, że jego zastosowanie wciąż budzi wiele pytań. W jakich zadaniach się sprawdza? Kiedy może nam się przydać kwas nadchlorowy? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Kwas nadchlorowy – o czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od określenia, o czym dokładnie mowa. Czym jest kwas nadchlorowy. Co skrywa się pod jego terminem? To najprościej mówiąc nieorganiczny związek chemiczny, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych kwasów tlenowych. Najczęściej kwas nadchlorowy występuje jako bezbarwny i bezwonny roztwór wodny, który prowadzi do korozji tkanek oraz metali. W warunkach normalnych jego gęstość wynosi 1,76 g/cm³. 

Gdy staje się gorący, to zamienia się w bardzo silny utleniacz. Jednak jego roztwory wodne (do około 70% wagowych) w temperaturze pokojowej nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu, a więc wtedy mamy tylko do czynienia z produktem o silnych właściwościach kwasowych. Czysty kwas nadchlorowy topi się w −112°C i rozkłada się w 150°C przed osiągnięciem temperatury wrzenia. Jeśli chodzi o rozcieńczoną postać kwasu nadchlorowego, to możemy ją otrzymać poprzez działanie stężonym kwasem siarkowym na nadchlorany, w tym na przykład na nadchloran sodu. 

Kwas nadchlorowy – jakie jest jego zastosowanie?

Kwas nadchlorowy ma bardzo dobre właściwości, a to sprawiło, że znalazł też bardzo szerokie zastosowanie w wielu segmentach rynku. Najczęściej stosuje się go w ograniczonej skali jako odczynnik do celów analitycznych, ale jego zastosowanie jest o wiele szersze. I tak kwas nadchlorowy stosowany jest w dziedzinie badań naukowych, czy w rozwoju i przy tworzeniu wielu różnego typu produktów. Jego wsparcie jest nieocenione przy pracach nad produktami chemicznymi, urządzeniami elektrycznymi, elektroniką, czy nawet nad urządzeniami optycznymi. 

W ostatnich latach wzrosło też zastosowanie kwasu nadchlorowego przez to, że jest idealnym materiałem wyjściowym do produkcji czystego nadchloranu amonu, a więc składnika, który jest najważniejszy przy produkcji materiałów wybuchowych, stałych paliw do rakiet oraz pocisków rakietowych. Jakby tego było mało, to warto też wspomnieć o szerokim zastosowaniu w różnych segmentach przemysłu. 

Mowa tutaj między innymi o rafinacji metali, hydraulice, grawerowaniu, czy galwanizacji. Jednak to nie wszystko, ponieważ kwas nadchlorowy znalazł też zastosowanie przy produkcji nawozów, usuwaniu rdzy, czyszczeniu metali, czy nawet w fotografii.